avokado blomning

Avokadons unika befruktning

Publicerat den

När det äntligen var dags att köpa några avokadoträd så ville jag verkligen lära mig så mycket som möjligt så vi skapade rätt förutsättningar. Men jag lärde mig mer än så och idag ska jag berätta om avokadons unika befruktning.

Vilka förutsättningar som krävs berättade jag om när vi planterat våra nyinköpta träd i vintras.

Hur frukten bildas på ett avokadoträd går inte till som jag trodde i alla fall. Jag visste det fanns två grupper och att det gällde att ha ett av varje, men inte varför.

Två grupper av avokado

För att få skörd är det viktigt att ha minst ett träd från både A & B gruppen. Anledningen är att de blommar olika, som du kan läsa om längre ner, och att korspollinering krävs. Det går att få frukt genom självpollinering, men är mycket osäkert.

Grupp A: Hass, Reed, Lamb Hass, Pinkerton, Gwen, Aboyce, Arue (Persea floccosa).

Grupp B: Fuerte, Bacon, Zutano, Ettnger, Walter Hole, Ajax, Allmeat, Buena Esperanza, Galo, Grande, Wright (Persea skutshii, Persea borbonia)

En kombination av Hass och Bacon har visat sig vara väldigt bra i Algarve då dess blomning stämmer överens för en produktiv pollinering. Vi bor ca 30 min från gränsen till Algarve, så jag hoppas att det ska bli en blomning som genererar lagom mycket frukt även hos oss. Det är dessutom de avokadosorter som vi gillar bäst så de passar hemma hos oss av den anledningen.

Dock har vårt Hass träd tagit mycket stryk under frosten, så vi får väl se om det stämmer tidsmässigt med blomningen den här våren.

Avokadons befruktning

Blommorna på avokadoträdet är tvåkönade och öppnar sig två gånger, i ett stadie av honblomma första dagen och i ett stadie av hanblomma dagen efter. Alla blommor på ett träd är synkade, så på ett och samma träd är det antingen en dag för en mottaglig pistill eller en dag för produktion av pollen.

A-gruppens blommor öppnar sig på morgonen/förmiddagen dag 1 och är mottagliga för befruktning under 2-6 timmar sedan är blomman stängd tills den öppnar sig med pollen dagen efter på eftermiddagen.

B-gruppen är tvärtom, de öppnar sig på eftermiddagen dag 1 som mottagliga för befruktning och släpper pollen dag 2 på förmiddagen.

Befruktning av ex. Hass kan alltså ske på förmiddagen medan Bacon befruktas på eftermiddagen.

Det krävs 20 st pollen på pistillen för att det ska bli en frukt och det krävs att temperaturen inte varierar för mycket, för då varierar också blomningen och ovan synkronisering kommer ur balans. Vilket kan göra att det inte blir några blommor alls eller att det inte finns några pollen tillgängliga när pistillen är öppen, oavsett om det är blommor på A eller B. Det kan också i obalansen göra så att allt är öppet samtidigt och frukten bildas ändå. Just nu har vi flera blomklasar i knoppstadie på Bacon-träden, medan Hass bara har små knoppar för nya löv.

Det är många blommor som inte blir en frukt, har läst olika siffror och vet inte vilken som stämmer. Men att bli lycklig över varje liten blomma är en sak, men att förvänta mig en avokado av varje ska jag i alla fall inte göra. Jag blir faktiskt glad för en endaste avokado det här första året!

Avokadons cykel

I bilden ovan ser du hur avokadons cykel ser ut. Från blomning till färdig frukt, exemplet är för sorten Hass och från planteringar i Algarve, södra Portugal.

mars-maj är blomning- & pollineringstid (orange linje).

maj – nov utvecklas frukten (brun linje)

nov – febr mognar frukten (grön linje)

jan – maj är det skörd (blå linje)

Hass

Hass är den sort som oftast säljs i affärerna, brunt knottrigt och tjockt skal. Fruktköttet är ganska fast, går enkelt att göra skivor av det, till macka eller sallad.

Hass, Foto Ivar Leidus – Own work, CC BY-SA 4.0

Bacon

Avokadosorten Bacon är grön och slät, glänsande med väldigt tunt skal. Fruktköttet väldigt krämigt, något mildare smak än Hass. Perfekt sort att göra en väldigt god guacamole av. Går också utmärkt att lägga på mackan och i salladen, men kanske allra bäst att salta lite och sen ta fram en sked och gröpa ur läckerheten. Vi gillar Bacon bäst.

Läs mer om avokadons befruktning på portugisiska här. (extern länk)


Jag kommer så klart berätta om hur det går för våra träd, om det blir någon skörd får vi se. Först ska det blommas och pollineras.

30 svar till ”Avokadons unika befruktning”

  1. Profilbild för Jessica
    Jessica

    Hej
    Vet du om avokado kan beskäras och hållas i ”mindre” form?
    Jag har inte jättestor tomt att jobba med och ska ex spaljera citron längs en mur, för att inte ha trädkronor överallt
    Hade inte tänkt det med just avokadon, men har sett hur stora de kan bli.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Om trädet är friskt ska det gå att beskära hårt har jag läst. Men har inte kommit till det stadiet än med våra så vill inte vara din enda källa. Jag har mycket kvar att lära om avokadoträden!

  2. Profilbild för Marika

    Åh vad coolt! Vi pratade om detta igår kväll , jag och sönerna, då vi åt guacamole med hassavokado som jag köpt. Den ena var precis rätt mjuk. Den andre aningen för hård. Jag har ju ett avokadoträd som är ordentligt stort och fint och just nu blommar igen. Det står i jord. Ett står i kruka och ser inte ut att må särskilt bra. Båda är hass och uppdrivna av mig från kärnor för en så där 10/12 år sedan. Om jag förstår det rätt borde jag ha en baconplanta också för att någonsin kunna få frukter…eller hur? Mystiskt att du skriver om detta idag. Ha ha ha! Telepati. Ha en fin helg!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Jag vet du frågat om detta tidigare, så tänkte hojta att jag nu publicerat inlägget, men du hade koll! Att plocka avokado vid rätt tid är förutsättningen för att de ska mogna rätt. Det ska underlätta att få frukt om en har ett A och ett B – träd. Finns fler varianter än Bacon. Är en bra helg! Detsamma!

  3. Profilbild för Anita

    Vilket imponerande inlägg om avocado. Det känns verkligen som det ska vara rätt förutsättningar för att det ska bli frukt. Efter din beskrivning så förstår jag att Bacon är er favorit. Jag anar att det är Hass som vi köper i affärerna här men … det finns även gröna. Såg det igår men jag köpte den vanliga bruna, kanske för att det är den jag brukar köpa. Men vi ska handla nu på förmiddagen. Kanske ska jag köpa med mig en grön hem för att testa …

    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Inte konstigt att avokado är dyrt tänker jag. Ja det är oftast Hass i affärerna i Sverige. Kanske för att skalet är hårdare och de tål mer hantering därför. Blev det en grön i går? Kram

  4. Profilbild för Nilla Tankebubblor

    Vad spännande att lära sig om detta! Jag gillar avokado (speciellt när vi var i Australien).

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Avokado är väldigt gott!

  5. Profilbild för Znogge

    Så intressant att få veta mer. Jag inser att ska man odla avokado gäller det att ha kunskap om hur det fungerar. Lite av en vetenskap kan man säga. Hass är definitivt vanligast i våra butiker men även Bacon finns, dock inte lika ofta. Lycka till med er odling!

    Kram och god lördag!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Det är verkligen en hel del vetenskap. Tack så mycket, kram!

  6. Profilbild för Marianne

    Detta var spännande, att olika växter är beroende av varandra för pollinering är ingen nyhet för just mej, detta med avocado var något helt nytt. och som vi konstaterar gång på gång, naturen är förunderlig.
    Önskar dej en fin Lördag,
    kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Naturen är häftig och avokadon i synnerhet tycker jag. Kram

  7. Profilbild för Hanneles bokparadis

    Avokadohalvor med göteborgsk räksallad är mums.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Avokado i alla former gillar jag 🙂

  8. Profilbild för Mamma C

    Det kanske är därför vi aldrig fått någon frukt när vi försökt och jag önskar dig lyckatill nu och att ni får massor av goda gröna frukter i era träd.
    Kram Carin

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Kan absolut vara anledningen. Kanske vi kan få åtminstone en.. 😀 Kram

  9. Profilbild för Husbil Kors och Tvärs

    Ooo vilken lycka att ha egen avokado på tomten! Men oj -detta om pollinering visste jag inte. Det ska verkligen tajma för att bli en frukt Hoppas trädet repar sej från frostbitningen.
    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      En stor lycka att ha träden, sen får vi se om det blir några frukter, det vore fantastiskt! Tack och kram

  10. Profilbild för bmlarsreseblogg
    bmlarsreseblogg

    Att det var en sådan vetenskap att odla avokado hade jag inte en aning om och jag förstår att det är mycket som ska till om det ska bli en riklig skörd av de här godingarna. Då är det bara att hålla tummarna för att frosten inte varit för stygg mot träden utan att de hämtar sig.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Ja en hel vetenskap, en får lite större förståelse för varför de är så dyra. Tack för tummen!

  11. Profilbild för Åsa
    Åsa

    Så spännande och kul att läsa! Hade ingen aning om något som har med avokadoodling att göra. Det är ju inte riktigt som att det har varit aktuellet för oss (ännu i alla fall!)… 😁

    Med tanke på pollineringskraven och det korta tidsfönstret så känns det som att vi borde äta avokado med andakt! Att det alls kan bli frukt känns ju otroligt, så när ni får er första frukt blir det ju en festmåltid att se fram emot! 😋 Jag skall aldrig mer tycka att tabeller över vilka äppelsorter som kan pollinera varandra känns knöliga. Där behöver man ju typ BARA hålla koll på sorter (och härdighet… och grundstam… Om det ska bli så rätt som möjligt.)

    Tack för dagens odlingsutbildning! Nu vet jag var jag har bra info om avokadoodling när 🤞 vi behöver den. 😄 Och så håller jag tummarna för en riklig blomning och åtminstone någon enstaka frukt i år som uppmuntran från avokadoträden till er.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Kul du uppskattar! Avokado är absolut inte en dussinfrukt, med tanke på den unika blomningen och därmed priset. Jag har noll koll på äpplen 🙂 Tack för tummarna!

  12. Profilbild för Ibod11 - Ingrid

    Ännu en gång konstaterar jag att naturen är fantastisk. Tänk att det inte är någon mänsklig tanke bakom hela proceduren. Eller är det så? Kanske har naturen fått lite hjälp av vetenskap och tester längre tillbaka i tiden. Men det är roligare, och kanske troligare, om utvecklingen har skett utan mänsklig påverkan.
    Kram

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Det är den verkligen! Nä det tror jag inte det är, om människan varit involverad skulle de nog gjort det enklare med pollineringen. Kram

  13. Profilbild för JoY

    Oj det var inte bara att plantera ett träd, intressant, det ligger en hel del jobb att få en avocado.

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Krävs lite mer än så ja 🙂

  14. Profilbild för Sara i Barcelona

    Oj, du har stenkoll och det kommer bli super☺️
    Älskar den gröna, bacon, och här brukar dom komma från Gran Canaria som jag har förstått det. Men ja, jag älskar all avocado när det är en bra förstås😃
    Kramar!

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Vi hoppas det, jag ger i alla fall inte upp! Avokado är så otroligt gott. Kram

  15. Profilbild för Matilda

    Sicken vetenskap! Jag börjar förstå varför alla självplanterade avokadoplantor som vänner och familj planterat genom åren inte riktigt tar sig. Lycka till med odlingen! Hoppas det blir smarriga frukter så småningom

    1. Profilbild för Anna i Portugal

      Eller hur! Tack så mycket, det hoppas vi också.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

Vädret

Ourique, PT
18°
Mestadels molnigt
07:2018:13 WET
SönMånTisOnsTor
18°C / 7°C
18°C / 10°C
16°C / 11°C
18°C / 10°C
20°C / 11°C
Translate »
error: All content is protected! If you want to use an image, contact me.