Januaris arbete i Skogsgläntan #5

Publicerat den

Jag har fyllt på det här inlägget successivt under januari månad med vad vi sysslat med i Skogsgläntan under årets första månad. Vad som hänt historiskt 2021-2024 har ju fått ett eget inlägg.

Du kan läsa allt om Projekt Skogsgläntan under etiketten Skogsgläntan, men om du inte hängt med från början så rekommenderar jag att du börjar med det allra första inlägget.

Det är inte bara arbete i Skogsgläntan som sker hemma hos oss, men det här är i alla fall vad vi gjort den senaste månaden på den delen av vår tomt.

Gör träflis

Just nu pågår arbetet med att såga ner skott och grenar från eukalyptusstubbar hos grannen, enligt överenskommelse, vilket vi sedan gör en massa träfils av. Det sprider vi ut runt och mellan träd och buskar som planterats men samlar också på hög under en presenning för senare användning.

Ju mer vi täcker marken desto bättre. Vi har mycket kvar att såga ner och hämta, så det känns väldigt bra att vi kan få så mycket träflis av andras överväxta eukalyptus.

Gräsklipp

Nu när det är fuktigare och vi fått regn så har gräset börja växa. Jag har klippt hela Skogsgläntan några gånger, jag kör varannan gång principen.

Ena gången låter jag klippet landa på marken så mikrolivet kan dra ner det och förbättra jorden och nästa gång så samlar jag i uppsamlaren. Det uppsamlade lägger jag runt träd och växter som näring och täck.

Jag lämnar områden där det blommar mycket ena veckan och klipper ner det veckan efter, då lämnar jag kanske en annan del av ytan där det blommar.

Planterar

Jag har planterat flera canna vid utloppsröret från pool och septikttank, hoppas de överlevde då det kom en riktigt kraftig frost ett par dagar senare, håller tummarna för att de kommer upp igen. Jag har också planterat rosmarin, mastix och tagasaste intill redan planterade små träd.

Jag har grävt upp och delat en vetiver-klump i många plantor som jag planterat ut lite överallt i Skogsgläntan. De som ännu inte kommit i jorden står i polytunneln i vatten och bildar rötter.

Runt ett par av träden har jag planterat bondbönor och ärtor, som en test för att se om de kommer upp genom grästäcket, och något är på väg upp, kan ännu inte avgöra om det är bönorna eller ärtorna dock.

Köpte två nya träd som nu är planterade. Körsbärsträdet har jag planterat väldigt nära en av de nyplanterade korkekarna, tanken är att körsbärsträdet ska få ge skörd under ett antal år samt att jag tar sticklingar så jag kan plantera flera. När korkeken behöver ytan för sig själv så tar jag bort körsbärsträdet och har då andra körsbärsträd på andra ställen. Ett medronhoträd har jag planterat mitt bland blåbärsbuskarna.

Jag grävde också upp en av påfågelblomsplantorna i trädgården, delade den i många små plantor och planterade lite här och där i Skogsgläntan i de befintliga ”öarna”.

Har planterat ett olivträd och ett valnötsträd intill diket där poolvattnet kommer ut och lagt ordentligt med träflis runt de plantorna som bor där. Fler buskar ska planteras den här vintern, jag har kvar fler krukor i ”barnkammaren”.

Tar bort sten & plast

Jag har plockat bort sten och ogräsplast runt några träd och alla blåbärsbuskar. Jag har tre träd kvar att göra det på sen kommer jag slippa använda trimmerns och kan dessutom lättare dra upp ogräset (som ändå går igenom plasten) och mikrolivet har lättare att dra ner täcket jag lägger runt träden.

De här stora stenarna tar jag bort, tar bort allt täck runt trädet, tar bort ogräsplasten under och så lägger jag tillbaka täcket och bygger sedan en ring med flis istället. Se bilder ovan.

Polytunnel & barnkammare

Vi har satt upp vår lilla polytunnel. Mellan polytunneln och det lilla ankhuset (som vi använder till ogräsfermentering just nu) har jag täckt marken med papp och sedan träflis ovanpå det. Där är numera barnkammaren, alla träd och buskar som växer till sig i krukor istället för framför huset. I det här utrymmet är de skyddade från tre håll så det tror jag blir bra.

Fröodlingar

Inne i polytunneln har jag börjat så fröer, blommor, mat och annat kul! Kommer berätta mer om fröodlingarna separat så småningom.

Sticklingar

Jag har tagit sticklingar på blåbär. Jag provade att doppa ändarna i honung och i ett rotstimulerande medel jag fick i julklapp. Men de verkar inte vilja ta sig. Jag får försöka igen, ska även ta sticklingar på timjan, lavendel och björnbär, får se hur det går.

Regnhantering

Det har regnat en hel del i januari. Vi har fyllt de sista av våra 12 vattentankar, så nu är det fullt. Det betyder att allt regn som kommer nu inte kan tas tillvara på. Vi har köpt ett par förlängningar i mjukplast som gör att vi kan leda regnet från stuprännorna till olika platser i Skogsgläntan för att det inte ska bli övermättat på bara ett enda ställe.

Fortsatt plan för 2025

  • fortsätta leta efter de växter jag vill ha och behöver
  • plantera mera, inte planera så mycket, bara stick ner plantorna där det finns plats
  • fortsätta lära mig och inspireras av andra
  • fortsätta iaktta vad som funkar och inte funkar
  • fortsätta våga prova
  • bygga ut de befintliga ”öarna” till större avlånga områden

När jag skriver igen vet jag inte, men kanske det kan bli ett inlägg per månad för att ni ska kunna följa med i det här projektet. Men det kanske också händer saker som jag vill berätta om separat. Har ingen plan – det blir som det blir!

Översta bilden är AI-genererad på OpenArts webbplats. En bild som visar visionen för Skogsgläntan.

3 svar till ”Januaris arbete i Skogsgläntan #5”

  1. Profilbild för Anita

    Jag slukar dina inlägg om Skogsgläntan! Det är väldigt intressant att läsa om allt jobb ni gör, hur ni går tillväga. Så bra att ni har möjligheter att få material till flis från grannen. Smart hur ni klipper gräset, lämnar vid första klippningen och samlar upp vid nästa. Faktum är att så gör vi också. Bra att ha vattenreservoarerna fyllda men synd att inte kunna samla upp det som kommer nu. Men då har ni återigen en smart lösning.
    En fråga: Ni har inte funderat på att köpa några lite större träd som direkt kan skänka lite skugga? Eller är de alldeles för dyra och osäkert om de ska ta sig?
    Som sagt … så roligt att följa ert projekt!

    Kram

  2. Profilbild för Mamma C

    Så skoj att läsa hur Skogsgläntan sköts och hur den framskrider.
    Ni har så bra lösningar på det mesta till platsen.
    Ha en fin torsdag.
    Kram Carin

  3. Profilbild för Monnah

    Wow, så fint! Att vara strukturerad gör det lättare att hålla en viss linje och kunna avvika om det skulle behövas. Vår kompostkvarn gillar jag! Vi har haft stor nytta av fliset och jag tänker att det kommer mer sly att flisa bakom ladan hela tiden. Vilken toppengranne, fint när man kan jobba tillsammans och båda vinner på det. Kram!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

Vädret

Ourique, PT
Soligt
07:3018:03 WET
FreLörSönMånTis
16°C / 9°C
16°C / 7°C
18°C / 7°C
18°C / 10°C
16°C / 9°C
Translate »
error: All content is protected! If you want to use an image, contact me.