I sökandet efter att lära mig mer om hur vi kan utveckla Skogsgläntan på allra bästa sätt utifrån våra förutsättningar så fick jag nys om Wild Forest Garden som ligger i grannkommunen Odemira.
Wild Forest Garden skapar en ekologisk miljö för framtiden, en food forest. På deras webbplats (extern länk) hittade jag möjligheten att kontakta dem och fick då veta att de gärna tog oss på en tour genom deras projekt intill floden Mira, saltvatten där det passerar dem.
Vi åkte dit enligt plan, trots att regnet hängde i luften, och tillsammans med en annan gäst fick vi en fantastisk rundvandring där passionerade Lars (nej, han är inte svensk) berättade vad de skapar och hur de gör det, tillsammans med volontärer.

Det är alltid lärorikt och fascinerande att höra andra berätta om sina passioner, att få lära av deras erfarenheter och experiment.
Återskapa naturen
De använder syntropisk farming, men även andra metoder för att att återskapa skogen. Innan de började var marken fylld av ”rock rose” överallt (sista bilden i galleriet nedan). De första tre bilderna visar på olika stadier av några av områdena de jobbar med.




Mat
I en food forest vill en odla mat och här fick vi både se och smaka på fantastiska grödor, såsom broccoli, blomkål, fänkål. purjolök och sallad. De har dropbevattning vid raderna av matplantor.





Plantförökning
De sår fröer, tar sticklingar och förökar sina plantor på alla möjliga sätt de kan. De har krukor och hinkar med nya små plantor som de kan plantera efterhand som de tar sig an nya områden på marken de hyr.



Nya lärdomar
Efter besöket på Terra Sintropica så har nyfikenheten ökat och hos Wild Forest Garden lärde vi oss ytterligare bra grejer som vi kan applicera på vår mark.
Banka ner eukalyptus
Det var här vi lärde oss att eukalyptus kan ta sig genom att bara hamras ner i i lerjorden. Vi har inte bevis för att det fungerat hos oss än, men vi har bankat ner flera i Skogsgläntan.

Växtarter
Flera nya växter fick vi information om, tyvärr så har jag glömt alla.. ja det är lite tråkigt när jag inte kan latinska namn, för det fastnar inte när någon säger vad plantor heter om jag inte kan hänga upp det på något. Och latin är omöjligt, där behöver jag stöd på något sätt. Att skriva ner är svårt, eftersom jag har kameran i handen. Men hoppas jag kan känna igen dem när jag ser dem i ett annat sammanhang.

Jag minns malört och Pelargonium ’citrosum’, den där pelargonen vi alla (?) hade i våra rum på 80/90-talet som luktar så gott av citron när en rör vid bladen. Båda de växterna är torktåliga.
Vattna innan regn
Tipset att vattna innan regn kommer var bra. Om en vet att det kommer regn. Vi känner dock en osäkerhet kring det då vi inte alltid kan lita på att utlovat regn verkligen kommer och då känns det dumt att tömma våra vattentankar. Men jag tar med mig tipset, någon gång kan det ju vara vettigt att göra så även för oss.


De berättade om hur de samlar och fördelar vattnet.
Sågspån
Att ta sticklingar är något som är väldigt ekonomiskt vettigt, Lars & Co satte sina sticklingar i genomvattnade sågspån. De behöver inte näringsrik jord för att sätta rötter.

Fänkål
Det växte fänkål lite överallt och fänkål är tydligen en bra gröda för jorden. Jag minns inte varför och har inte lyckats hitta information om det heller. Men oavsett så är det gott, fröna är goda i många rätter och jag fick tips av Lars att använda färsk fänkål i sallad.
Tagasaste
Vi köpte flera plantor av Tagasaste på Terra Sintropica, vad jag inte hade koll på förrän vi kom hit till Wild Forest Garden är att de blir träd, jag trodde det var buskar. Men här fick vi se många träd, som de beskar hårt i början på vintern och så fick vi se hur mycket det växt ut på bara ett par månader. Magiskt!
Rishögar
Genom att lämna högar av grenar och ris så skapas en perfekt miljö för skalbaggar, och det är skalbaggar som äter snigelägg tydligen.
Omgivningen
Här kommer en del bilder från deras omgivningar, en härlig blandning där träd, marktäckare och buskar hjälper varandra och tillsammans återskapar naturen!











På Wild Forest Garden arbetar de intensivt och passionerat. Vi hade regn under stor del av besöket och när skymningen närmade sig så fick vi vifta bort en hel del mygg. Men trots det åkte vi därifrån med stora leenden och så mycket ny information som vi tillsammans försökte sortera i bilen hem.
De har ingen prislista, utan en ger ett valfritt bidrag. Vi gav dem €45,- för oss två samt för de små sticklingarna vi fick med oss hem.

Lämna ett svar