Tisdagen i punkter

Publicerat den

Vi är ju oftast hemma och dagarna handlar mest om att njuta av och arbeta i trädgården. Men i tisdags åkte vi minsann hemifrån och så här såg den dagen ut.

Väljer att göra ett dagsboksinlägg om tisdagen, fast i punkter, omväxling är kul. Och dessutom utan bilder, för jag tog inte en enda bild på hela dagen!

  • Vanliga morgonbestyr, lite tidigare än vanligt bara
  • Roger körde oss till Algarve
  • 3D-scanning hos tandläkaren i Quarteira
  • Handlade jord och arbetshandskar på Leroy Merlin i Albufeira
  • Mötte goa vänner för en lunch i Lagos, på Mamma Mia, där jag kunde njuta av en glutenfri pizza och fina samtal
  • Köpte en smaklös glass som efterrätt på intilliggande glasskiosk (nästa glass jag köper glass blir det definitivt i Porto Covo, där blir jag aldrig besviken).
  • Fascinerades av att det var så många turister i Lagos, men förstod att påskveckan och det nu äntligen sköna vädret lockar.
  • Besökte ”holländaren”, en butik med produkter från övriga Europa. t.ex. en väldigt god Goudaost. Dessutom hittade Roger en påse med riktigt god saltlakrits och jag köpte ostbågar, utöver osten och en burk stenbitsrom.
  • Kom hem vid 16-tiden och såg att Sombri låg och sov i poolområdet, Assi är på äventyr igen.
  • Jag lastade ut alla jordsäckarna och tog några som jag fyllde igen ett par hål i vänsta planteringen framför huset där jag tagit bort vild vitlök.
  • Kollade läget i polytunneln, vattnade lite och stängde sedan för natten.
  • Gav Sombri mat och kelade lite med henne.
  • Min middag blev lite yoghurt med nöt/fröblandning och några bitar av den nyköpta ljuvliga osten, Roger åt rester.
  • Såg ett par avsnitt av Outlander
  • Gick och la oss vid 22, jag somnade i princip direkt

Så kan en dag bli också. Ärenden och trevligt sällskap, många mil i bilen och sedan komma hem och njuta en stund hemma också innan läggdags.

4 svar till ”Tisdagen i punkter”

  1. Profilbild för bmlarsreseblogg
    bmlarsreseblogg

    Ett trevligt sätt att kunna dela upp en vardag i punkter. Då först kanske man inser att dagen som på ytan kanske såg händelselös ut ändå innehöll många små guldkorn och händelser.

  2. Profilbild för Monnah

    Se, det blev en innehållsrik och bra dag! Jag älskar att sitta i bil tillsammans, många bra samtal har skett åkandes eller körandes i en bil. Du påminde om att vi fortfarande har minst en säsong kvar på Outlander. Kanske dags att ta itu med det. Den här tiden på året blir det mest ljudböcker, fast igår kväll kollade vi faktiskt på film tillsammans. Härligt att få vara med på en dag i Annas Portugal, tack för det. Kram på dig!

  3. Profilbild för Marianne

    En trevlig utflykt med nytta och nöje. Hur gick det med tanden?
    Det hinns med mycket under en dag.
    Jaså så Assi är ute och ser sej om igen, konstigt att han ger sej iväg så trots att han är kastrerad, är det vanligt? Jag har ingen erfarenhet av det.
    kram

  4. Profilbild för Znogge

    En bra dag får man säga. Ros för lunchen och fina samtal men ris för glassen. Då vet du vad du inte ska satsa på.
    Så Assi är på äventyr igen. Ja, det finns mycket att upptäcka.

    Kram

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

Vädret

Ourique, PT
18°
Mestadels molnigt
07:2018:13 WET
Translate »
error: All content is protected! If you want to use an image, contact me.